

Delirium w Tharsys, Imago – Wiktor Żwikiewicz
Trzydzieste Plenum - 7 lutego, 1997
Delirium w Tharsys

Imago
Wiktor Żwikiewicz
Żwikiewicz to bez wątpienia największy oryginał w dziejach polskiej literatury SF, więc i jego proza nie może być zwyczajna.
Ileż to ja się nasłuchałem, o tym, że “Delirium” i “Imago” to rzeczy niemożliwe do przeczytania i ileż to ja się tym opiniom dziwiłem, przeczytawszy na studiach znakomitą “Drugą jesień”.
I co się okazuje?
Opiniodawcy mieli rację. “Delirium”, jak i przeczytane przed rokiem “Imago”, to jakaś zupełna abstrakcja, gdzie można zachwycić się pięknym, szalonym, barokowym wręcz językiem, natomiast fabułę (wysłannik z księżycowej kolonii przybywa na planetę (Ziemię?) po katastrofie (jakiej?), ktoś tam walczy, ale kto, z kim i po co?) gubi się tak po 20% książki i, jeśli jednak uparcie brnie się dalej, to raczej z poczucia obowiązku, bo ani nie doznałem przyjemności lektury, ani nie skumałem o czym to było.
Oczywiście dopuszczam fakt, że to ja jestem za głupi na prozę Wiktora.
A tymczasem po przeczytaniu “Imago” i “Delirium w Tharsys”, jeśli chodzi o moje wrażenia, to ciśnie mi się na usta odpowiednio przetworzony cytat z Kaczmarskiego:
I umierał taki mądry, jak w był w czas poczęcia.
P.S. – “Imago” jednak było cięższe.
Trzydzieste Plenum
Zapisz się, jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach.

Na rosyjskim tronie co jakiś czas zasiada tyran drapieżny albo tyran cywilizowany.
Pośród skoczków narciarskich nierzadko dominuje jakiś jeden chłopak, a reszta za nim drepce.
W polskim kinie, pośród odtwórców ról męskich – nieraz zdarza się że dominuje jeden superkultowy aktor.
W jaki sposób go rozpoznać?
Sposób jest jeden
Zaproszenie od redakcji.
Jeżeli chcesz wyrazić polemikę.
Lub jeżeli w ogóle podoba Ci się nasze medium i chciałbyś przez nasz kanał coś wyrazić. Zapraszamy. Pisz do nas. Może się uda.
Nie musimy się zgadzać.
Albo inaczej – musimy się zgadzać co do jednego:
pluralizm jest OK i każdy ma prawo do swoich poglądów.
Forumlarz kontaktowy
Anglia Arrakis Bareja Conrad Cybulski Diuna Dukaj Francja Godard Gołas Houellebecq Huberath Kanon Lektur Kloss lektury Lem Lynch Masterton Mickiewicz Niemcy Nowa Fantastyka Nowak Orbitowski Parowski pawlik Pilipiuk Polska Robert Gamble Romantyzm Rosja Seriale SF Simmons Strugaccy Stuhr Szyda Twardoch Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wiara Wojna Ziemkiewicz Żuławski
[…] przejściachNieświadome dusze – Portal zdobiony posągamiO książkach Hyperion po 30 latachI umierał taki mądry…. – Delirium w Tharsys, Imago – Wiktor ŻwikiewiczJak chce to umie – Andrzej Pilipiuk – Carska manierkaKsiążkowa trasa WZ odc. 2O stylu […]