Janina Traczykówna – 30 sekund

Janina Traczykówna
Janina Traczykówna, Czarne Złoto i Nadchodząca Groza

PAMIĘCI POLEGŁYM

Odeszła piękna i świetna aktorka Janina Traczykówna.

Mimo wielu świetnych kreacji z lat 60-tych, w powszechnej świadomości pozostanie na długo dzięki dokładnie 30 sekundom, jakie dostała do zagrania w epizodzie Sami Wiecie Jakiego Filmu.

Czy to źle?

Jej rola wciąż nie blednie.

  • Swoją rolą zwróciła uwagę na kwestię dekarbonizacji. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, żeby wypełnić węglem to proste korytko świniowe.
  • Genialnie zobrazowała paradoksy dominacji patriarchatu. Jako kobieta podlegała mu i nawet akceptowała swoją sytuację i cieszyła się z tego że “ociec śpi pijany – to dobrze”.
  • Jednocześnie swoją kobiecością i energią potrafiła stanowić bijące serce domowego ogniska. Niczym Sarah Connor albo Ellen Ripley potrafiła z siekierą w ręku sprostać wyzwaniom i pokierować trzypokoleniową rodziną,
  • Wskazała na ważką kwestię dewastacji środowiska ponieważ dla fury węgla nie zawahała się poświęcić eksperymentalnej plantacji chojiny.
  • Na koniec, co jest już w ogóle nieśmieszne – skłoniła do refleksji nad autentycznym zagrożeniem konfliktem wojennym. Ta krótka scena podkopouje wiarę w mrzonki “Fukuyamowskiego Końca Historii”.

Proste “Wojna Będzie” – pomaga bać się i będzie pomagać w płaczu kiedy przyjdzie zaadaptować rzeczywistość.

Dziękujemy Pani Janino za Wielką Sztukę!

30 sekund Pani Janiny

Zapisz się, jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach.

Odeszła piękna i świetna aktorka Janina Traczykówna.Mimo wielu świetnych kreacji z lat 60-tych, w powszechnej świadomości pozostanie na długo dzięki dokładnie 30 sekundom, jakie dostała do zagrania w epizodzie Sami Wiecie Jakiego Filmu. Click To Tweet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.