Telly Savalas – Łysy w świecie SF

Telly Savalas - Number 1 - Ernst Stavro Blofeld
Number 1

Sto lat temu urodził się Grek Telly Savalas. Człowiek który doskonale sobie radził z zabijaniem Niemców i łapaniem przestępców.

Ale czy grał w filmach fantastycznych?

No nie do końca. Jednak wojna i walka ze zbrodnią to jego wiodąca domena. Ten aktor i pieśniarz twardo stąpał po ziemi.

Ale szybki ogląd twórczości “Kojaka” pokazuje, że coś… możemy wyciągnąć na siłę.

A więc:

1. W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości – świetny i wyjątkowy film z serii filmów o Bondzie. Jeżeli Bonda mógł zagrać australijski model, to czemuż nie mógł mu się naprzykrzać grecki gliniarz?

Bond to taka czasami tylko fantastyka, ale przyznajmy że Ernst Stavro Blofeld aka Numer Jeden – szef organizacji WIDMO, z kotem na kolanach – to jednak jest ktoś fantastyczny

2. The Muppet Movie (Film o Muppetach) – nasz Telly grał tam szemranego gościa o ksywce Sleezy. To też taka sobie fantasyka – ale kiedy rozmawiasz z gadającą żabą – to jednak jest nie całkiem realne.

3. Alicja w krainie czarów (1985) – Jest to jak najbardziej fantastyka, ale należałoby zapomnieć ten wstydliwy epizod, bo Telly grał tam kota. I owszem jest wielu miłośników udawania kotów przez ludzi (fani musicalu Koty są liczni) – ale to jednak dość odstręczający pomysł.

4. Parszywa dwunastka 3 i 4. To niby film wojenny. Ale Telly, sadystyczny dziwak, serialny morderca kobiet, który zginął w pierwszej części – w części trzeciej uległ wskrzeszeniu jako Major Wright.

5. Pamiętajmy jego występ w filmie “Miś” – frazę “Stasiek! Tyś się na Amerykana zrobił! Kojak? W tym filmie tak się ciebie stało?”

6. Strefa Mroku – Redaktor M. po publikacji tego podsumowania zwrócił nam uwagę, że pomijamy bardzo ważną a przynajmniej artystycznie ciekawą produkcję. Chodzi o odcinek “Żyjąca lalka” (Living Doll) w serii Strefa Mroku. Jest to kreacja ważna – ale nie wyjątkowa. Przez to że każdy odcinek był inną historią – serial musiał siłą rzeczy drenować zasoby amerykańskiego związki artystów zawodowych.
Dziękujemy redaktorowi M. za czujność!

Podsumowując fantastyka to nie była jego domena. Dużo lepiej jednak wychodziła mu przemoc w tradycyjnym wydaniu.

Pamiętamy Cię Telly!!! Na zawsze w naszych sercach!

Zapisz się, jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach.

Sto lat temu urodził się Grek Telly Savalas. Człowiek który doskonale sobie radził z zabijaniem Niemców i łapaniem przestępców. Ale czy grał w filmach SF? Click To Tweet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.