Wstępniak 2022-04

Kochani! Najnowszy numer wyszedł jako podyktowany krwawą wojną.

Dedykujemy go Planecie Diuna, Siczy Fremenów, oraz walczącej Ukrainie. Dość dużo (i być może luźno) napisaliśmy o wschodniej fantastyce, muzyce i kraju. O wszystkim, co w czasie pokoju skrzy się siłą, miękkością i dowcipem. A w czasie wojny jest równie zaangażowane i istotne.

Może was już zmęczyła ta tematyka (choć podchodzimy do sprawy swoim torem). Wszystko ciągle na żółto niebiesko. Wszędzie ta Ukraina. A przecież to i tamto…

Ale inaczej nie możemy. Traktujemy to trochę jako nasz mikroskopijny wkład w wojnę informacyjną. Tak długo nie wiedzieliśmy o sobie nic, że teraz powinniśmy dołożyć wysiłku, żeby poznać siebie nie tylko od strony emigracji zarobkowej, wojennej. Od strony konfliktów, walki i przerażającej, splatającej nas we wzajemny los.

Dochód ze sprzedaży nie jest przeznaczony na żaden szlachetny cel (no bo jak). Ale niech ten czas i wysiłek intelektualny będzie Waszym wkładem i inwestycją we wspólną przyszłość. W końcu jesteście fantastami.

I tak. wróciliśmy do naszych wspomnień które wiązaliśmy z naszym wschodnim sąsiadem. Wróciliśmy do naszej nikłem wiedzy o kulturze zza tamtej granicy. Do książek. Do myślicieli sprzed 70 lat.

Czytajcie kochani, bo jak pisze przywołany poeta Łobodowski:

Nie wolno publicyście z poczuciem odpowiedzialności dotykać krwawiącego zagadnienia bez dobycia podstawowej wiedzy historyczno-politycznej.

No ale oprócz rozważań Lachów o Ukrainie, zapraszamy do wysłuchanie dwóch naprawdę dobrych audiobooków.

Zapraszamy do metafizycznego Kina.

I zapraszamy do kontemplacji wspaniałej Diuny Franka Herberta. Wspominamy tę planetę w ten wojenny, jednostronny czas. Z jednej strony widać teraz w “całej jaskrawości” jak pisał Stachura. Z drugiej strony zawsze to jednostronność.

Ale tekst autorstwa redaktora Cloud podchodzi od tematu naprawdę wielowątkowo. Zastanówmy się nad genezą powstania Diuny i jej ziemskim odpowiednikom..

Zapraszamy!

Redaktor Forlong Gruby

Inne Planety nr 22

Zapisz się, jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach.

Zaproszenie od redakcji.
Jeżeli chcesz wyrazić polemikę.
Lub jeżeli w ogóle podoba Ci się nasze medium i chciałbyś przez nasz kanał coś wyrazić. Zapraszamy. Pisz do nas. Może się uda.
Nie musimy się zgadzać.
Albo inaczej – musimy się zgadzać co do jednego: pluralizm jest OK i każdy ma prawo do swoich poglądów.


Forumlarz kontaktowy