![](https://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/Alphaville-1.jpg)
Godard – Alphaville – Bardzo dobrze, dziękuję, proszę
Forlong Gruby - 16 września, 2022A śmiejcie się, śmiejcie, ale jakimiż słowami, jak nie tymi o poezji i miłości, pożegnać artystę, który podarował fantastyce takie oryginalne dzieło.
Od małego słyszałem o filmie SF, gdzie zwykłe samochody udają międzygwiezdne rakiety. Pół wieku przed Dogmą film Godarda był dowodem na to, że chcieć to móc. Zmarły w tym tygodniu francuski pionier sztuki filmowej pokazywał że nie zawsze są konieczne drogie scenografie. Że można sobie bez nich poradzić. Ale nie można sobie poradzić na ekranie, bez pięknych kobiet. Dlatego postawił przed kamerą (i bodaj uwiódł na planie) legendarnie piękną Annę Karinę oraz dwie „uwodzicielki trzeciej klasy”.
Dziesięć lat przed Dogmą tą samą technikę „kręcenia z dostępnych śmieci” zastosował inny reżyser Science Fiction – Piotr Szulkin.
Również Andrzej Żuławski inspirował się „samochodową kosmologią” i podróż na księżyc przedstawił jako półminutową przejażdżkę starą wołgą.
Przyjmę że Elon Musi wysyłając na orbitę Teslę, nie inspirował się Godardem.
Ale wróćmy do samego Alphaville.
1. Francuz opisał świat bez uczuć. Sterowany przez bezduszne maszyny. Ludzie którzy popełniają największą zbrodnię – „zachowują się nielogicznie” – zasługują na karę śmierci. Mówi to nam coś?
2. W scenie zbiorowej egzekucji, gdzie średnio ginie 50 mężczyzn i 1 kobieta (kobiety myślą logicznie i nie dają się ponieść uczuciom oraz ideom?) – mężczyzna ginie bo płakał po śmierci żony. Mówi to nam coś?
3. Herezja wygłaszana przez skazańca – „istotą człowieka jest miłość i wiara, odwaga i czułość, wielkoduszność i poświęcenie”. Mówi to nam coś?
4. W totalitarnym świecie „logicznego zachowywania się” nikt nie wie co to sumienie. Zabronione są słowa takie jak „dlaczego”, „kochać”. Co ro jakiś czas ze słownika wymazywane są kolejne zbędne lub szkodliwe słowa. Mówi to nam coś?
5. Poeci żyją w zakazanych dzielnicach i popełniają samobójstwa. Mówi to nam coś?
6. Główny bohater udziela lekcji poezji. Posługuje się na przykład frazą „Trzeba umrzeć, żeby nie umrzeć”. Albo, że „patrząc w przeszłość widzi się przyszłość”. Mówi to nam coś?
7. Główny bohater, wierzy w to co przekazuje mu sumienie. Opowiada że bardzo ważna jest dla niego „tajemnica”. Że prawdziwe życie polega na odkrywaniu kolejnych tajemnic życia. Nieraz widzę jak wyśmiewane są „tajemnice”. Mówi to nam coś?
8. Zdaniem totalitaryzmu Alphaville – zgodna z logiką jest dominacja istot wyższych. Istoty niższe muszą się podporządkować. Mówi to nam coś?
9. Główny bohater mówi „mojemu pojęciu moralności i nadnaturalnego powołania przeciwstawia się kondycję fizyczną i umysłową dającą się łatwo kontrolować przez techników”. Mówi to nam coś?
10. Tajny cel misji w Alphaville – „Trzeba ratować tych którzy płaczą.” Mówi to nam coś?
11. Nie ma poezji. A Pismo Święte jest zastąpione przez słownik, z którego stale wykreślane są kolejne szkodliwe słowa. Mówi to nam coś?
12. „Bardzo dobrze. Dziękuję. Proszę.” – To świetna faza która nadawała się by wejść do kanonu ma wzór powiedzeń typu „Cztery nogi dobrze. Dwie nogi źle”. Niestety nie zostały wypowiedziane po angielsku i się nie przebiły.
Jean-Luc Godard.
Prorok jakiś czy co?
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/13.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/05.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/08.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/09.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/11.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/14.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/20.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/18.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/07.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/16.png)
![](http://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/09/12.png)
Forlong Gruby
![Wyspa](https://inneplanety.pl/wp-content/uploads/2022/03/kino_meta_02.jpg)
* * *
Bądź z nami! Podłącz się do naszego nadajnika!
Zaproszenie od redakcji.
Jeżeli chcesz wyrazić polemikę.
Lub jeżeli w ogóle podoba Ci się nasze medium i chciałbyś przez nasz kanał coś wyrazić. Zapraszamy. Pisz do nas. Może się uda.
Nie musimy się zgadzać.
Albo inaczej – musimy się zgadzać co do jednego:
pluralizm jest OK i każdy ma prawo do swoich poglądów.
Forumlarz kontaktowy
AI Bareja Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Lynch Masterton Mickiewicz Niemcy Nowak Orbitowski Parowski political fiction Postapo Romantyzm Rosja Sapkowski Seriale Sienkiewicz Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wiedźmin Wojna Ziemkiewicz Żuławski