Bez paniki – Kosik w Cyberpunku
Trzydzieste Plenum - 9 listopada, 2023Podpięta pod franczyzę popularnej gry sensacyjno-kryminalna historia SF bliskiego zasięgu.
Co istotne dla całej otoczki – książka została jednocześnie wydana w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA, co może zaskutkować zainteresowaniem twórczością Rafała Kosika na rynku anglojęzycznym. A daj mu Boże.
Książka w jakiejś mierze jest typową opowieścią o grupce ludzi planujących skok na kasę (motyw popularny raczej w filmach, ale wszak i literaturze nieobcy), a elementy cyberpunkowe – choć ważne – są jednak dodatkiem.
Wielu ostrzegało… no, może nie ostrzegało, ale dawało do zrozumienia, że jest to raczej pozycja stricte rozrywkowa i trzeba się za nią brać z odpowiednim nastawieniem, a nie oczekiwać powieści w stylu poprzednich dzieł Kosika.
Ale bez paniki.
Autor nie byłby sobą, gdyby podsunął czytelnikom prostego, bezrefleksyjnego akcyjniaka, więc trochę głębszych tematów przemycił, z rozważaniami o naturze sztucznej inteligencji na czele. Nie wszystko też jasno wprost wykłada, trochę trzeba ruszyć głową i niektórych faktów się domyślić.
Akcja jest wartka, czyta się dobrze i szybko, postacie – no, może mogłyby być pogłębione, ale nie jest źle.
Pytanie dodatkowe: Czy książkę może czytać osoba, nie znająca gry Cyberpunk 2077? Odpowiedź: Jak najbardziej, a ja jestem najlepszym przykładem. Nawet szczątkowe oczytanie w Gibsonie, czy choćby „Zamieci” (tak, wiem, że nowe wydanie ma zmieniony tytuł, może i nawet na lepszy, ale na siłę przyzwyczajenia nic nie poradzę) Stephensona w zupełności wystarczy.
Tak czy inaczej – jeden z poważnych kandydatów do branżowych nagród za bieżący rok. Przynajmniej w Polsce.
Trzydzieste Plenum
Rafał Kosik – Cyberpunk 2077: Bez przypadku
Bądź z nami! Podłącz się do naszego nadajnika!
Tymczasem po kilku latach względnego milczenia autor publikuje powieść, w której doszukać się elementów fantastycznych można, ale raczej na siłę.
AI Bareja Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Lynch Masterton Mickiewicz Niemcy Nowak Orbitowski Parowski political fiction Postapo Romantyzm Rosja Sapkowski Seriale Sienkiewicz Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wiedźmin Wojna Ziemkiewicz Żuławski