Łukasz Orbitowski – Wróg
Trzydzieste Plenum - 28 grudnia, 2024Tak przez 70% książki myślałem sobie „bardzo ciekawie opowiedziane, ale czy to dokądś zmierza?”.
Okazuje się, że w sumie zmierza, historia nieźle się zamyka.
O co w niej chodzi?
Część z nas pewnie pamięta gigantyczny, nomen omen, pożar centrum handlowego Gigant w Krakowie przed dwudziestu laty. Sprawców domniemanego podpalenia nigdy nie odnaleziono.
Orbitowski wyfantazjował sobie sprawcę i to, żeby było ciekawiej, strażaka. Ale strażak ów ma do opowiedzenia swoją historię, która zajmuje większość książki (większość, bo na losy samego strażaka, nieźle osadzone w opisie Polski przełomu wieków, jest tu położony dużo mniejszy nacisk).
Otóż strażak nasz twierdzi, że w poprzednim życiu był… Neronem. Tak, tym o którym myślicie. Opowiada więc swoje losy i nie da się ukryć, że wciąż rozwijający się talent Orbitowskiego do opowiadania, biegłość językowa i zabiegi stylistyczne, sprawiają, że śledzi się losy owe z dużym zainteresowaniem, czy wręcz zaangażowaniem. Historię Nerona (tak jak choćby Tarzana) oczywiście z grubsza znamy, choć autor wprowadził tu nieco zmian, ale nie rewolucyjnych.
Niemniej jednak historia Nerona opowiedziana w pierwszej osobie i to jeszcze współczesnym językiem, robi duże wrażenie. Takoż odmalowanie Rzymu i okolic sprzed dwóch tysięcy lat pokazuje jak bardzo autor przyłożył się do roboty.
Orbitowski nie usprawiedliwia szaleństw Nerona ani czynu strażaka Staszka. Oddając głos bohaterowi/bohaterom, pozwala im opowiedzieć o sobie, a czytelnik może ich postępowanie zrozumieć lub nie.
Nie jest to na pewno prosta wykładnia „Spaliłem Rzym/Giganta, dlatego że to i to”. Portret psychologiczny bohatera, niejasny, niełatwy i niejednoznaczny, to ważna wartość książki.
Łukasz, chłopie, w przeciwieństwie do losów bohatera – dobrze Ci to wyszło.
Trzydzieste Plenum
* * *
Bądź z nami! Podłącz się do naszego nadajnika!
AI Bareja Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Lynch Masterton Mickiewicz Niemcy Nowak Orbitowski Parowski political fiction Postapo Romantyzm Rosja Sapkowski Seriale Sienkiewicz Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wiedźmin Wojna Ziemkiewicz Żuławski