Wstępniak do numeru 25
Kochani! Tym razem cztery wiodące tematy:
Postapo:
Literacko wypruliśmy się w innych tekstach. Więc teraz zwięźle po żołniersku powiem, że myśl przewodnia jest taka, że co jakiś czas przeżywamy postapo.
Zagłada cywilizacji to nie jest coś czego musimy się wypatrywać w dalekiej przyszłości. Co jakiś czas gdzieś na świecie umiera cywilizacja.
Czasem umiera na krótką chwilę. Czasem umiera dość permanentnie. Wtedy na drogach pojawiają się samotni Mad Maxowie, mnisi śpiewają Kantyczki dla Leibowitza, a grupki wojowników organizują się w oporze przeciwko kolejnym, doskonalszym inkarnacjom Skynetu.
Jak widać za oknem – wcale znienacka może się okazać że i my będziemy się musieli brutalnie odnaleźć w nowych zasadach gry o przetrwanie.
Wyznania:
Tak się złożyło że udało nam się zebrać skład autorów trochę bardziej „felietonowy” i ułożyć kolumnę tekstów które mniej można nazwać recenzjami, a bardziej pełnokrwistymi Wyznaniami (czemu patronuje Jacek Sobota którego cykl w Nowej Fantastyce i starych innych Planetach nosił nazwę właśnie „Wyznania Idioty”).
W dzisiejszej baterii Wyznań pojawia się Sobota, Oramus, Salamończyk i Zajonc.
Wojna:
Bardzo polecamy opowiadanie o wojnie. Maciej Witkowiak i jego „Cena wolności”, słucha się świetnie i również zachęca do refleksji nad światem za oknem.
Jeszcze bardziej aktualna stała się opowieść Tomasza Soroki – “West Bank Story” – kolejna próba umieszczenia Szekspira – tym razem w świecie pogrążonej w wojnie Palestyny.
W temacie wojny również do śmierci zaprasza Robert Silverberg.
Kobiety:
Nie planowaliśmy, ale wyszedł nam dość sfeminizowany dobór lektur. Skłoniło to do kilku refleksji na temat kobiecego geniusu. Oryginalnych zdolności, w których Panie są szczególnie predysponowane. Jak mawiał cytowany tutaj Steinbeck. “Kobieta zamyka całe swoje życie w rękach. A mężczyzna w głowie”.
Być może wyrywamy się nadto z frazą tego (mogącego uchodzić za lewicowego) pisarza. Współczesne ruchy progresywne raczej sprzeciwiają się pomysłom na istnienie jakiegokolwiek kobiecego geniusu. Kobiety w niczym nie są inne od mężczyzn. Jednocześnie te same ruchy sobie przeczą mnożąc nieustanne nagrody typu „kobieta roku”, kongresy kobiet, chóry kobiet i inne mało inkluzywne przedsięwzięcia. Nam w każdym razie nie chodzi o żadną wojnę płci (choćby taką jaka jest opisana w firmie Barbie), a o szczere docenienie i zrozumienie wyjątkowości tematyki kobiecej.
Do tego jest jeszcze coś nowego – czyli Galeria. Prezentujemy cykl pięknych dzieł poznańskiej rysowniczki Agnieszki Ograszko.
Do tego utrzymujemy stałe działy.
- Literacka Trasa W-Z i krótkie refleksje na 49.99 książek.
- Dział filmowy – jakby na nasze zawołanie pojawił się polski film postapo – i znowu trzymamy rękę na pulsie.
- Reportaże w inne Planety TV
- Poezja – zawsze być musi bo “poezja do walka o oddech”
- Dział młodzieżowy – młode Planety – dziś Sindbad Żeglarz.
Zapraszam do lektury. Do komentowania. Do lajkowania. Do subskrybownaia.
A przede wszystkim do pisania polemik !!!
Na pewno cos skopaliśmy. Na pewno na wiele rzeczy nie możecie się zgodzić (bo fantastyka to tematy kontrowersyjne).
Dawajcie upust albo w komentarzach pod tekstami (nie trzeba się logować itd., rozmowa jest kulturalnie moderowna, gdyby ktoś przesadzał), albo po prostu przyślijcie nam polemikę do opublikowania.
Formularz kontaktowy na Was czeka!!!
Redaktor prowadzący Forlong Gruby
Bareja Biblia Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Masterton Mickiewicz Niemcy Parowski political fiction Postapo Rak Reymont Romantyzm Rosja Seriale Sienkiewicz Simmons Strugaccy Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twardoch Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wojna Ziemkiewicz Żuławski