Jerzy Żuławski – Kuszenie Szatana – klasyka fantastyka
Forlong Gruby - 17 kwietnia, 1998Tak jak napisaliśmy przy okazji drugiego opowiadania.
To było dla nas bardzo ważne pytanie – czy Żuławski oprócz “Trylogii Księżycowej” napisał jeszcze fantastykę?
Encyklopedie wspominają tylko o jednym krótkim opowiadaniu “Biały szczur”. Wydrukowanym zresztą przez fantastykę.
Ale czy to naprawdę było wszystko?
Powtórzę się – Żuławski był pisarzem płodnym i znanym. Ale tylko fantastyka ma tę potęgę że potrafi pamiętać o swoich twórcach.
Okazuje się że Żuławski jak większość synów swojej epoki – ze swobodą przechodzić przeze tereny które później nazwaliśmy “fantastyką”. Bardzo często sięgał po konwencje literackie, po schematy wykorzystywane przez współczesnych fantastów.
W innych Planetach wybraliśmy dwa opowiadanie, które wydały nam się najbardziej fantastyczne, a które wcześniej nie funkcjonowały w tym kontekście.
Tutaj prezentujemy “Kuszenie Szatana“.
Jest to tekst dość krótki i nie będziemy psuć czytelnikom przyjemności odkrywania treści, zaskoczeń, przewrotnych kontrastów zastosowanych przez autora w oparciu o Biblię.
Ale dodamy od siebie, że ten przewrotny tekst chyba w niczym szczególnym nie przeinacza przesłania opowieści Biblijnej. Dodatkowo moim skromnym zdaniem – autor, który był z pewnością człowiekiem “sceptycznym” (jako syn swojej epoki) – dotyka w swojej przewrotności głębokiego sedna religijnych przekonań, które są niekoniecznie powszechnym odczytaniem Biblii, a które są obecne zarówno u chrześcijańskich mistyków jak i dużo późniejszych powojennych interpretatorów.
Czym jest zło? Czym jest zaufanie? Czym jest niestrudzenie? Czym jest odpoczynek?
Na takie pytania próbuje odpowiedzieć ten tekst który z powodzeniem można postawić obok późniejszych dzieł fantastyki religijnej.
Zapraszamy
Wersja Youtube:
* * *
Wersja SoundCloud
Forlong Gruby
Zaproszenie od redakcji.
Jeżeli chcesz wyrazić polemikę.
Lub jeżeli w ogóle podoba Ci się nasze medium i chciałbyś przez nasz kanał coś wyrazić. Zapraszamy. Pisz do nas. Może się uda.
Nie musimy się zgadzać.
Albo inaczej – musimy się zgadzać co do jednego:
pluralizm jest OK i każdy ma prawo do swoich poglądów.
Forumlarz kontaktowy
Bareja Biblia Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Masterton Mickiewicz Niemcy Parowski political fiction Postapo Rak Reymont Romantyzm Rosja Seriale Sienkiewicz Simmons Strugaccy Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twardoch Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wojna Ziemkiewicz Żuławski
[…] – klasyka fantastykaArtur Dudziński – Lubiłem Jerzy Żuławski – Rozmowa z djabłemJerzy Żuławski – Kuszenie SzatanaDział filmowy po raz pierwszy – w poszukiwaniu bohateraKurtka historia dominacji wśród […]