Odszedł AS polskiej fantastyki – Antoni Smuszkiewicz

Antoni Smuszkiewicz
Antoni Smuszkiewicz 1938-2021

PAMIĘCI POLEGŁYM

To był naprawdę gość! Jeden z tych (bo nie jedyny) którym udało wydobyć głębię szlachetności z takiej dziedziny jak fantastyka. Jego książki a w szczególności ta którą napisał wspólnie z Andrzejem Niewiadowskim (“Leksykon polskiej literatury fantastyczno-naukowej”) – to było szokujące otwarcie oczu dla młodego człowieka spragnionego głębi, ambicji, nienawidzącego półśrodków.

Znalazłem ją gdzieś w taniej książce a potem kartkowałem wielokrotnie, marząc o wielkiej literaturze.

Co tu dużo mówić, fantastyka potrzebowała ludzi, którzy potrafili tą całą literaturę umieścić w szerszym kontekście. Którzy potrafili otwarcie wskazać fantastyczne wątki u Prusa, Mickiewicza, przypomnieć o Niemcewiczu, Krasickim, wydobyć z niepamięci Tripplina, Gutowskiego, Deotymę. To była fascynująca przygoda.

Spotkałem go raz. Trochę dziwne skoro mieszkaliśmy na sąsiednich osiedlach, a pracowali w sąsiednich budynkach. Raz jedyny mieliśmy okazję zrobić wywiad z Profesorem Antonim. Przyznaję, że rozmowa była dość pobieżna i dotyczyła rzeczy niezbyt ciekawych. Zapowiadał próbę konkurowania z internetem i stworzenia cyfrowej encyklopedii polskiej fantastyki. W sumie dzięki temu chyba ktoś przynajmniej odnotował istnienie naszego Zina.

Chwała mu za to.
http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=Inne_Planety

Nie zapominajmy też, że Antoni Smuszkiewicz był w gruncie rzeczy pajdologiem. Nie znam się na uniwersyteckich niuansach, ale możliwe, że tylko w ten sposób, pod przykrywką literatury dziecięcej, mógł się specjalizować w fantastyce.

Tak więc straciliśmy ASa polskiej fantastyki.

Na szczęście zostało jeszcze paru.

A książki są z nami.

Tutaj wklejam ich okładki, za wyjątkiem tej paskudnej o Lemie. Nie mogę się zmusić.

Redaktor Forlong Gruby

Zapisz się, jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach.

Zaproszenie od redakcji.
Jeżeli chcesz wyrazić polemikę.
Lub jeżeli w ogóle podoba Ci się nasze medium i chciałbyś przez nasz kanał coś wyrazić. Zapraszamy. Pisz do nas. Może się uda.
Nie musimy się zgadzać.
Albo inaczej – musimy się zgadzać co do jednego: pluralizm jest OK i każdy ma prawo do swoich poglądów.


Forumlarz kontaktowy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.