Houellebecq + Paillard, czyli jak przyjemnie przeczytać Mapę i Terytorium
Ryszard Ochudzki - 1 stycznia, 2024Pierwsze tego rodzaju dzieło obu panów (sam Houellebecq jest tu scenarzystą). Ilustrator Paillard też na co dzień komiksów nie kreśli (jest architektem).
Efekt? Bardzo, bardzo udany. A może i więcej.
Potężny w formacie album, nasycony książkową treścią. Może dla niektórych zbyt przesycony, ale dla kogoś, jak ja, co książkę ceni i smakuje, to była prawdziwa uczta.
Tekst jest uzupełniony bardzo intrygującą estetyką, udanie oddającą rytm, duch prozy Michela. Brawa dla rysownika, że ogarnął różne erudycyjne wątki w taki a nie inny sposób.
Formuła bardzo się sprawdziła- aż się prosi, by kolejne tego rodzaju dzieła trafiły do odbiorców.
Jedyny minus to format – wielki, nieporęczny. Może nie minus. Komiks wymaga po prostu czasu i spokoju, najlepiej rozłożyć się z nim na świątecznej kanapie i delektować kadrami, zdaniami, rysunkami, myślami.
Jest to tak wierna adaptacja, że w zasadzie oddaje 90% treści powieści. Więc komu ciężko przebić się przez tekst, po lekturze tego komiksu może oświadczyć, że przeczytał “Mapę i terytorium”.
Ryszard Ochudzki
Komiksowa adaptacja “Mapy i terytorium” Michela Houellebecqa
Ilustrator: Louis Paillard
Momentami wydaje się, że wszystko się ułoży (także dzięki minishortom noszonym przez żonę –neopogankę, na zgrabnym, 50-letnim tyłku) ale to przysłowiowy rozbłysk świecy przed zgaśnięciem. Nie ma nadziei (ani w chrześcijaństwie ani w pogaństwie) – jest godne albo i mniej godne unicestwianie.
Bareja Biblia Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety Korzyński lektury Lem Linda Masterton Mickiewicz Niemcy Parowski political fiction Postapo Rak Reymont Romantyzm Rosja Seriale Sienkiewicz Simmons Strugaccy Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twardoch Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wojna Ziemkiewicz Żuławski