Księga Życia 2023
Manitou - 30 grudnia, 2023Nie ma takiego życia, które by choć przez chwilę nie było nieśmiertelne.
Kiedy umiera bliski lub ważny dla nas człowiek, wspominamy o nim, nie dlatego że umarł, ale dlatego że żył. Choćby kurz przykrył jego minione dokonania. Więc każda taka śmierć jest zwycięstwem życia.
Tak i to wspomnienie tych co odeszli w roku 2023 – nazwane – Księga Życia.
Duża część komentarzy jest wspólnym redakcyjnym dziełem różnych osób. Komentarze były tworzone na żywo. Są więc bezładne i różnorodne.
2 stycznia
Andrzej Szopa
– Sympatyczny aktor, którego nigdy nie widziałem.
– To skąd wiesz, że sympatyczny?
– Bo go teraz widzę.
***
3 stycznia
Patryk Kalski
Nauczyciel akademicki i twórca strzelnicy w gdyńskich Kolibkach, zmarł nagle w Nowy Rok. Miał 42 lata. Okoliczności jego śmierci bada prokuratura. Na dziś śledczy zaplanowali sekcję zwłok. Dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego” Maciej Naskręt poinformował, że przed Bożym Narodzeniem umówił się z Kalskim na rozmowę o sopockiej Zatoce Sztuki i poszukiwaniach Iwony Wieczorek. Do spotkania nigdy nie doszło. „Pisał mi, że czuje się nękany” – poinformował reporter.
***
3 stycznia
Fred White
Perkusista zespołu Earth, Wind & Fire.
***
3 stycznia
Barbara Walters
Pierwsza kobieta supergwiazda amerykańskich wiadomości telewizyjnych ABC, a także innych programów. Walters trafiła na pierwsze strony gazet w 1976 roku jako pierwsza kobieta w programie wiadomości ABC „Evening News”. Dostała bezprecedensową roczną pensję 1 mln dolarów.
Dziennikarka przeprowadzała wywiady z każdym prezydentem USA i pierwszą damą od czasów Richarda i Pat Nixon, aż po Baracka i Michelle Obamów. Rozmowę z Donaldem i Melanią Trump nagrała, zanim jeszcze trafili do Białego Domu.
„Jeśli to kobieta, to jest uszczypliwa; jeśli mężczyzna, to autorytatywny. Jeśli to kobieta, jest zbyt nachalna, jeśli mężczyzna, to agresywny w najlepszym tego słowa znaczeniu” – skwitowała niegdyś Walters.
***
4 stycznia
Halina Żelaska
Dziewczyna z Powstania. „Na jej rękach 4 sierpnia zmarł trafiony przez snajpera Krzysztof Kamil Baczyński”. Zmarła w wieku 99 lat.
***
9 stycznia
Earl Boen
Wystąpił w blisko 100 filmach. Grał głównie role drugoplanowe. Dał się zapamiętać z tej, w której przesłuchuje Sarę Connor w trzech częściach serii o cybernetycznym zabójcy.
***
11 stycznia
Kardynał George Pell
To duża strata dla Kościoła w tej części wizji i praktyki tradycjonalistycznej interpretacji Magisterium Kościoła.
Odejście kardynała Pella a wcześniej Benedykta XVI to duży cios dla frakcji konserwatywnej. Znamienne, że stało się to po wizycie w Rzymie, w związku z pogrzebem BXVI.
Kardynał Pell próbował wcześniej uporządkować watykańskie finanse, naruszył sporo interesów, dostał niesłuszne zarzuty, długo siedział (choć pobyt w więzieniu – jak pisał – pomógł mu zrzucić sporo wagi i odzyskać kondycję dzięki ćwiczeniom i graniu w ping-ponga). Pojechał -poleciał do Rzymu i zgon. Hmmmm. Wiadomo, swoje lata miał a i problemy zdrowotne, ale na ile tam go dorwali antagoniści i mu pomogli spotkać się ze Stwórcą a na ile to tylko rojenia, nigdy się nie dowiemy.
Niech odpoczywa w spokoju, bo to dobry sługa i pasterz był..
***
12 stycznia
Jeff Beck
Legendarny gitarzysta rockowy. Debiutował w 1968 roku.
***
12 stycznia
Jan Ludwiczak
Przewodniczący Solidarności w kopalni Wujek w 1981 roku. To w jego obronie, gdy został zatrzymany przez milicję w noc wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w kopalni wybuchł strajk, zakończony pacyfikacją i śmiercią 9 górników.
***
13 stycznia
Lisa Marie Presley
Piosenkarka, ale przede wszystkim córka Elvisa.
***
15 stycznia
Marek Gaszyński
Dziennikarz, prezenter Polskiego Radia i autor tekstów wielu znanych piosenek. ponad 150 piosenek – m.in. „Nie zadzieraj nosa”, „Sen o Warszawie”, „Ojciec żył tak jak chciał” czy „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Napisane przez niego przeboje śpiewali tacy wykonawcy jak Czesław Niemen, Bogusław Mec, Halina Frąckowiak, Tadeusz Woźniak, Czerwone Gitary czy Breakout.
***
16 stycznia
Gina Lollobrigida
Legendarna włoska aktorka.
***
17 stycznia
Mursal Nabizada
Była afgańska prawniczka i deputowana do parlamentu Afganistanu, została w niedzielę zastrzelona w swoim domu w Kabulu.
***
20 stycznia
Siostra Andra
Francuska zakonnica, która od kwietnia 2022 r. była uznawana za najstarszą osobę na świecie (ur. 1904). W ostatnich latach życia była niewidoma i przykuta do wózka inwalidzkiego. – Mówią, że praca zabija, a to praca sprawiła, że żyję, pracowałam do 108. roku życia – mówiła w kwietniu 2022 r. W zeszłym roku przeszła COVID-19.
***
20 stycznia
David Crosby
Legendarny amerykański piosenkarz folkowy i rockowy.
W latach 60. David Crosby należał do pionierów kalifornijskiej odmiany folk rocka, opartej na akustycznym brzmieniu i wielogłosowych harmoniach wokalnych. Był członkiem założycielem dwóch popularnych i niezwykle wpływowych zespołów rockowych: The Byrds i Crosby oraz Stills and Nash.
***
28 stycznia
Aleksander Krawczuk
Komunistyczny minister. Ale przede wszystkim legendarny autor książek o historii antyku. Pisał nadzwyczaj dobrze i oby dzisiaj młodzi mieli podobne źródła do poznawania starożytnego Rzymu.
***
29 stycznia
Tom Verlaine
Wokalista i gitarzysta grupy Television. Uwielbiam to, co grał na płycie „Marquee Moon”.
***
30 stycznia
Lisa Loring
Pierwsza odtwórczyni Wednesday Addams
***
1 lutego
Leonard Pietraszak
Pułkownik Dowgird, Gustaw Kramer, doktor Stelmach…
***
1 lutego
Felix Sienra
Uznawany za najstarszego olimpijczyka na świecie, zmarł w wieku 107 lat. Jego śmierć została potwierdzona przez Urugwajski Komitet Olimpijski. W roku 1948 wystąpił w Londynie w igrzyskach olimpijskich w żeglarskiej klasie Firefly.
***
1 lutego
Jan Kudra
Jeden z najlepszych polskich kolarzy XX wieku, wielokrotny mistrz kraju, olimpijczyk z Tokio, trzeci zawodnik Wyścigu Pokoju i dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne.
***
4 lutego
Szewach Weiss
Stuknąłem go kiedyś wózkiem w „Auchanie”, ale się nie obraził.
***
7 lutego
Wojciech Walasik
Był znany m.in. z seriali „Klan”, „Ojciec Mateusz”, „Plebania”. To co powyższe nie powala, ale najważniejsza jest ta rola. Jedna scena, która pozostanie z nami na zawsze
***
10 lutego
Burt Bacharach
Kompozytor, pianista, aranżer i producent, zdobywca Oscarów i Grammy. „Baby, It’s You”, „The Look of Love”, „Raindrops Keep Falling on My Head” oraz „The Best That You Can Do”.
***
16 lutego
Raquel Welch
Jej dekolt robił na mnie piorunujące wrażenie. Natomiast ona sama mówiła. „Ludzie postrzegali mnie jako symbol seksu, ale tak naprawdę byłam samotną matką z dwójką małych dzieci!” – pisała w swojej autobiografii zatytułowanej „Poza dekoltem”. – „Wyobrażasz sobie mnie na plakacie z dzieckiem pod pachą i drugim w wózku? To trochę łamie mit, prawda?”.
***
27 lutego
Gleb Pawłowski
Rosyjski politolog i dziennikarz, były doradca Putina. Tak szybko odchodzą.
***
6 marca
Tom Sizemore
Jego rola w Szeregowcu Ryanie – to impresja nt. młodego Kurta Vonneguta. Jest to też typ bohatera, który dołączył do Wachmistrza Luśni, Soroki, Kaprala ze Złota dla zuchwałych i innych podobnych „prawych rąk”. A jego rola w ostatnim sezonie Twin Peaks – bardzo wszystkim polecam tego komediowego skorumpowanego agenta ubezpieczeniowego.
***
8 marca
Dominik Kuta
Wokalista, instrumentalista, kompozytor, najbardziej znany ze współpracy z zespołem Czerwone Gitary.
***
11 marca
Janusz Weiss
– Pomijając jego wyczyny dziennikarskie, lepsze i gorsze, pamiętam go jako aktora – m.in. z filmu Kung Fu.
– Ja byłem fanem „Miliarda w rozumie”.
***
13 marca
Robert Blake
Tajemnicza postać.
***
14 marca
Edith Velmans
Nazywana „Anną Frank, która przeżyła”. Ukrywając się przed Niemcami podczas II wojny światowej, Velmans, podobnie jak Anna Frank, prowadziła pamiętnik, który stał się później bestsellerem.
***
15 marca
Aleksander Łuczak
Były minister edukacji, wieloletni polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego
***
15 marca
Anna Czerwińska
Jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów
***
18 marca
Lance Reddick
Aktor. Recepcjonista hotelu „Continental” z Johna Wicka.
***
21 marca
Paul Grant
Aktor. Grał ewoka w „Gwiezdnych wojnach” (ten pierwszy co się pojawił) i kogoś w „Harrym Potterze”
***
31 marca
Paweł Śpiewak
Humanista i polityk.
Matka wspaniała poetka.
Życiorys imponujący.
Czytałem jego książkę – imponowała erudycją.
Działalność polityczna – zupełnie mu nie wychodziła.
Syn (Jan) ambitny.
***
31 marca
Asja Łamtiugina
Aktorka z klanu Lubaszenków. Grała nie tylko w filmach, ale także pisała i malowała.
Zagrała m.in. w „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „ Sztos”, „ Pan Tadeusz”, „Chłopaki nie płaczą”.
Można ją było oglądać w serialach: „Pogranicze w ogniu”, „Czterej pancerni i pies” (jako dziewczyna wręczająca Gustlikowi kwiaty) czy „M jak miłość”.
***
2 kwietnia
Ryuichi Sakamoto
Japoński kompozytor i klawiszowiec zespołu muzyki elektronicznej Yellow Magic Orchestra, YMO
***
4 kwietnia
Nigel Lawson
brytyjski minister finansów w rządzie Margaret Thatcher. Był kluczową postacią gwałtownej zmiany gospodarczej i społecznej, jaką Zjednoczone Królestwo przeszło w latach 80.
***
10 kwietnia
Michael Lerner
Aktor nominowany do Oscara za rolę magnata filmowego Jacka Lipnicka w kultowej komedii braci Coen „Barton Fink”.
***
13 kwietnia
Nora Forster
– Żona Johna Lydona alias Johnny’ego Rottena. Babka miała 80 lat. Kila miesięcy wcześniej Johnny dedykował jej piosenkę „Hawaii” (notabene nie dostał się z nią do koncertu głównego Eurowizji).
– Poruszyła mnie ta historia. Nie wiedziałem, że taka różnica wieku była w tej miłości – ale jak widać, miłość jest ponad to. A nudziarzom z Eurowizji, kij w oko. Kawałek Johnnego fajny.
***
17 kwetnia
Maria Teresa Korzonkiewicz-Kiszczak
Żona Czesława Kiszczaka. Właścicielka ciekawej szafy.
***
19 kwietnia
Maria Kodama
Pół-Japonka, pół-Argentynka. Właścicielka praw autorskich do twórczości Borgesa. Jego żona (pobrali się – zaocznie, w Urugwaju, przez pełnomocnika – jak był na łożu śmierci; byli ze sobą od końca lat 70-tych). Zmarła w podobnym wieku, co Jorge Luis – 37 lat po nim. Podobno pierwsza (i ostatnia) kobieta, którą pokochał z wzajemnością.
***
22 kwietnia
Ahmad Jamal
Legendarny pianista jazzowy. Na szczycie przez sześć dekad.
***
2 maja
Paweł Smoleński
Reporter
***
11 maja
Barry Newman
Znany z roli Kowalskiego w słynnym filmie „Znikający punkt”
***
23 maja
Ray Stevenson
– Aktor. Pamiętam go z filmu o Królu Arturze. Grał małomównego kibica West Ham o gołębim sercu.
Rola była spoko.
– A ja go ostatnio zobaczyłem w RRR.
***
25 maja
Anna Mae Bullock
– Znana jako Tina Turner
– Proud Mary było fajne.
– Jak to często po śmierci artysty bywa, dowiaduję się że Tina Turner miała też inne piosenki poza „We don’t need another hero”.
– Miała, ale ten kawałek jakoś bardzo dobrze mi pasuje na ilustrację jej odejścia. Jakiś taki profetyczny jest, a teledysk z Mad Maxa 3, pokazuje upadek i śmierć, ale też jakieś odrodzenie (zmartwychwstanie). Żegnaj Tino- Anno!
– Żartujesz? Goldeneye? The Best? Private Dancer? Nie znałeś ich?
– Ja bym powiedział że Simply The Best to jest najbardziej overdosed jej piosenka, bo podobnie jak „we are the champions” nadaje się do użycia w różnych eventach sportowych.
No cóż, jest to gwiazda r’n’b która (jak wiele gwiazd) odnalazła się w muzyce pop i dla jednych ten element pop jest plusem, a dla innych jest wstydliwym minusem.
Ale przynajmniej Pani Tina zarobiła sobie trochę pieniążków. I tego jej gratulujemy.
Przyznam że osobiście nie potrafię o niej myśleć jak o czarnoskórej artystce. Tina to Tina, gwiazda popkultury i tyle, nigdy nie dostrzegałem jej rasy. Może przez te białe włosy…
***
10 czerwca
Ted Kaczyński
Kolejny intrygujący Polak w USA. Ciekawe, że obecna (słuszna poniekąd) nagonka na social media to o ile wiem pewne echo poglądów tego wybuchowego człowieka.
***
12 czerwca
Silvio Berlusconi
Przedsiębiorca. Menedżer piłkarski. Premier rządu. Skandalista.
***
13 czerwca
Treat Williams
– Dla mnie przede wszystkim Berger z „Hair”.
– Hm…, przez całe swe życie skrzętnie unikałem wszystkich 300 filmów w jakich wystąpił.
Jeden obejrzałem – Maratończyk – rola życia (mężczyzna biegający w parku).
No ale Hair, i Dawno temu w Ameryce, to trzeba by przed śmiercią…
No i nie ma co kryć, że po niecałym miesiącu zmarł kolejny Kowalski (Stanley, z kolejnej ponoć niezłej wersji Tramwaju zwanego pożądaniem).
***
30 czerwca
Alan Arkin
Tego aktora pamiętam z filmu „Little miss Sunshine” (nie mam pojęcia skąd ten Oscar) oraz z „dorwać Smarta” i „Kominsky method”.
***
12 lipca
Milan Kundera
– Ciekawą jego cechą jest że był silnie eseistą. I że taki z niego czeski pisarz, jak z Conrada polski. Na emigracji pisał po francusku.
– Trochę różnic jest. Po pierwsze – zdążył sporo napisać przed emigracją. Po drugie – przeszedł na francuski raczej na starość, dopiero po iluś latach życia we Francji. Taką choćby „Nieznośną lekkość bytu” napisał jeszcze po czesku, tylko premierowym wydaniem było francuskie tłumaczenie.
– Różnic istotnie jest niemało. Conrad chyba nikomu nie bronił tłumaczyć książki na polski. I mniej się zrzekał obywatelstwa polskiego (bo chyba go nie miał) a raczej rosyjskiego.
W sumie jest to podobieństwo – Kunderze chyba też głównie przeszkadzał „element rosyjski” w jego czeskiej Ojczyźnie.
– Poddaństwa rosyjskiego. Trudno tu mówić o obywatelstwie.
***
16 lipca
Aleś Puszkin
Białoruski malarz dysydent i więzień polityczny. Zmarł na oddziale intensywnej terapii w niewyjaśnionych okolicznościach.
***
16 lipca
Jane Birkin
Na planie satyrycznego melodramatu poznała starszego od siebie o 18 lat francuskiego piosenkarza Serge’a Gainsbourga. W 1969 r. zaśpiewali razem skandalizującą miłosną piosenkę „Je t’aime… moi non plus”. Birkin i Gainsbourg stali się jedną z najsłynniejszych par Paryża, wzbudzającą kontrowersje i oskarżaną o obrazę przyzwoitości. Kolorowa prasa prześcigała się w doniesieniach o kolejnych wypadach pary do paryskich klubów nocnych
***
17 lipca
Lech jęczmyk
Guru. Przewodnik. Mistrz. Jeden z ważniejszych spotkanych w życiu ludzi.
***
20 lipca
Kevin Mitnick
Kiedyś znany haker. Potem poczytny pisarz. Myślę ze jego „Sztuka podstępu” powinna być jedna z podstawowych lektur dla pracowników banków (i innych instytucji pewnie też), pragnących osiągnąć coś wymiernego w swojej zawodowej karierze.
***
26 lipca
Sinéad O’Connor
Fenomenalna piosenkarka z Irlandii. Lux Aeterna niechaj jej świeci. Ale pamiętajmy ze piosenka „Nothin compares 2U” została napisana przez Prince’a.
***
7 sierpnia
Mark Margolis
Postać ze świata Breaking Bad (Hector Salamanca), była naprawdę spoko.
Co ciekawe nie powiedział ani słowa, jego bratankowie też raczej nie byli gadatliwi. Więcej było w „Zadzwoń do Saula”. Zagrał również w serialach „Columbo”, „The Equalizer”, „Więzienie Oz”, „Mildred Pierce”, „Santa Barbara”, „Gliniarz i prokurator”, „Star Trek: Następne pokolenie”, „Zagubiony w czasie”, „Prawo i porządek” i „Seks w wielkim mieście”.
***
8 sierpnia
William Friedkin
Reżyser „Francuskiego łącznika” i „Egzorcysty”
***
28 sierpnia
Andrzej Precigs
– Aktor Barejowski. kolega Oli Kozieł z teatru. Może to on mówił „dobranoc książę”. Zagrał też Wokulskiego młodego w serialu.
– I Różyc – morfinista z Nad Niemnem. Jedno z moich pierwszych doświadczeń z narkotykami, dystyngowane, w przeciwieństwie do grzejących kompot punkow lat 80tych. No ale kto to oprócz mnie oglądał. Grał też w Daleko od szosy – zawsze kojarzył mi się z rolami studenciaków. Aktualnie jak czytam grał w telenowelach typu M jak Miłość.
***
3 września
Jimmy Buffett
Pieśniarz.
***
28 września
Michael Gambon
Popularny irlandzki aktor.
***
3 października
Janusz Grudziński
– Fenomenalny i długoletni klawiszowiec Kultu.
– Głównie klawiszowiec, prawda, ale i gitarzysta. Kompozytor wielu Kultowych utworów (w tym niejednego absolutnego klasyka), a nawet – to już wiedza bardziej fanowska – główny wokalista w jednym z nich. Bardzo go lubiłem, tę jego misiowatą aparycję.
– Tak, podpisuję się pod tym. Pamiętam jeden koncert Kultu, gdy jego wyjście i zaśpiewanie jego kawałka mnie pozamiatało bardziej, niż cała reszta Kazikowych popisów.
– Natomiast co do jego klawiszy bardzo go podziwiałem za wierne stanie przy tym instrumencie w czasach gdy polski i światowy rock miał ten przedmiot w poważaniu. Niezmiernie też mnie zadziwiało ze klawisze Pana Janusza od lat 90 brzmią tak wioskowo, badziewnie i weselnie i nikomu to nie przeszkadza. To było nieoczywiste piękno muzyki i twórczej ekspresji.
– Kojarzycie jaki był powód jego odejścia z Kultu?
– Ogłosił że odchodzi. Reszta już była tylko w sferze plotek lub domysłów.
– Odpowiedź jest dla mnie dość naturalna – ile można. Każdy człowiek (albo większość ludzi) chciałoby czasem zrobić coś innego w życiu. To tylko kwestia wyważenia, czy warto porzucać to co się wypracowało. Dodajmy że próbował trochę solowej kariery, wszak komponował różną muzykę.
***
3 Października
Małgorzata Daniszewska
Wdowa po Jerzym Urbanie i właścicielka tygodnika „NIE”. Zmarła dokładnie rok po śmierci Urbana. Chyba to ona próbowała osiągnąć sukces ze skandalizującym tygodnikiem „Zły”. Wtedy jeszcze ludzkość nie była gotowa oglądać okropne obrazy.
***
16 października
Martti Ahtisaari
Prezydent Finlandii w latach 1994-2000. Za jego kadencji Finlandia wyraźnie skierowała się politycznie w stronę Zachodu. Rola polityka w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych została doceniona przez Komitet Noblowski – Ahtisaari otrzymał w 2008 roku Pokojową Nagrodę Nobla..
***
21 października
Bobby Charlton
Z angielskich mistrzów świata, tych którzy zagrali w finale w 1966, żyje już tylko Goeff Hurst.
***
21 października
Wojciech Korda
Muzyk. Legenda Bigbitu. Mąż Ady Rusowicz i ojciec Anny.
***
21 października
Jan Stangryciuk-Black
Strzelec pokładowy 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”
***
24 października
Zdzisław Łęcki
Aktor, którego się nie kojarzy. Media o nim wspominają bo muszą coś pisać. Ale cześć pamięci Pana Zdzisława.
***
25 października
Wanda Półtawska
– Lekarka i wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II w listopadzie skończyłaby 102 lata. RIP dla Niej. Kobieta-gigant. Na koniec życia ostro hejtowana przez pizdków tego świata, co tylko utwierdza w przekonaniu, że wytrwała w Prawdzie do końca. Potężna strata dla tej części uniwersum.
– No to ja należę pizdków tego świata.
– Ja czasem też do nich należę. Ale wracając do Pani Wandy – Dziewczyna z Lublina, przeszła przez Więzienie Gestapo, na Zamku, potem przewieziona do Ravensbruck, gdzie robiono na niej eksperymenty medyczne, niemieccy sadyści lekarze. Była ostatnią żyjącą polską więźniarką tego obozu. W tym roku odwiedziliśmy wszystkie te miejsca. Jej „obecność” bo oglądaliśmy filmy w których oprowadza po Ravensbruck – pomogła nam bardzo w kręceniu zdjęć. Wspaniała kobieta, lekarz, autorka książek o prawdziwiej miłości. Boże dziękuję za jej życie. Dla mnie, może bez większego namysłu – obok Anny Walentynowicz – to jedna z ważniejszych kobiet w Polsce ostatniego półwiecza.
***
26 lipca
Barbara Stesłowicz
Informacja o jej śmierci do dobry komentarz dla jakości mediów. Na głównej stronie WP określona jako „gwiazda „Czterech pancernych””. Zaś w treści artykułu: „Kilka lat później trafiła do filmu i telewizji, gdzie z początku grała role niewymieniane w napisach (np. w „Czterej pancerni i pies”).
***
29 października
Matthew Perry
Chandler z „Przyjaciół”.
***
2 listopada
Piotr Raku Rak
– Jako że przez ostatnie dwadzieścia trzy lata, gdzie tylko nie pojechałem na konwent, tam był też Raku, więc był dla mnie stałym elementem fandomowego krajobrazu i nie wyobrażam sobie jego braku.
– Bardzo pozytywna postać, smutno mi. A jeszcze dwa miesiące temu w Łodzi gadaliśmy wesoło przy piwie.
– Pod koniec życia wystąpił na wielkim ekranie w filmie o Mattcie Pareyu
***
8 listopada
Krzysztof Jaślar
TEY-owiec. To już trzeci z tego kabaretu, poprzedni to Gołębiowski i Smoleń
***
9 listopada
Nadzieja Artymowicz
Była wybitną działaczką kultury autochtonicznej mniejszości białoruskiej w Polsce.
***
12 listopada
Frank Borman
W 1968 roku był dowódcą pierwszej załogowej misji na orbitę Księżyca.
***
13 listopada
Karel Schwarzenberg
Wybitny czeski polityk i przyjaciel Polski.
***
13 listopada
Hanna Gucwińska
– Pomijając jej medialną sławę. Pani Hanna ma dwie zasługi w mojej świadomości:
(1) promocję pewnego rodzaju fryzury
(2) wprowadzenie wspólnie z małżonkiem do powszechnego obiegu sformułowania „Z kamerą wśród zwierząt”. Które można przerabiać na różnego rodzaju żartobliwe „z kamerą wśród fandomitów, klubowiczów, graczy, pisarzy itd…”
– Ja napiszę, że byłem jako dziecko na spotkaniu z Gucwińskimi, co jednakowoż pamiętam bardzo mgliście. Wieczny odpoczynek dla pani Hanny!
***
17 listopada
Maciej Damięcki
Ciekawe jest to że do kin wchodzi film „uwierz w MIkołaja” – nie zwróciłbym na to uwagi, gdyby nie fakt, ze zebrany tam został niezły zestaw oldboyów, oldgirlsów. W tym nasz zmarły. Co do Pana Macieja, niestety nie grywał w SF, więc chyba nic o nim nie napiszę.
***
19 listopada
Marek Ałaszewski
lider zespołu Klan. Nie przepadałem za nim, mam słynną płytę „Mrowisko”, szanuję ją, ale średnio do mnie trafia. Ciekawostka – był to dobry znajomy Maćka Parowskiego. Był wywiad, były wzmianki przy różnych okazjach.***
19 listopada
Włodzimierz Musiał
Aktor znany z twarzy i kompletnie łysej głowy (posiadanej w czasach gdy nie było to modne). Epizody w kultowych filmach (na czele z Vabankiem i słynne: obcięli ci włosy razem z jajami, co mam powiedzieć Spiętemu??)
***
26 listopada
Rafał Rękosiewicz
Muzyk bluesowy. Oczywiście ze Śląska. Organista. Oczywiście Hammondowy.
***
27 listopada
Geordie Walker
– Gitarzysta Killing Joke. Tylko on, oprócz Jaza, był w składzie praktycznie od początku.
– Nawet widziałem go na koncercie. Wyglądał na dziada, ale dawna wielkość biła od niego i ciągle coś mu poprawiał technik a on się denerwował.
***
27 listopada
Paweł Huelle
Pisarz
***
27 listopada
Teresa Zarzeczańska-Różańska
W 1975 roku jako pierwsza Polka i czwarta kobieta w historii pokonała wpław kanał La Manche.
***
30 listopada
Henry Kissinger
Obiecujący dyplomata
***
30 listopada
Shane MacGowan
Lider The Pogues. Oprócz jego muzyki charakterystyczne jest, że Irlandczyk w drugiej części swojego życia odkrył Jezusa i się tym dzielił. A na jego wzruszającym pogrzebie czytali i grali Johny Deep i Nick Cave.
***
27 listopada
Mirosława Krajewska-Marczewska
Aktorka mało znana. Ale Barejowska. Słynne „ja to chyba jakaś idiotka jestem?!” przeszło na zawsze do popkultury
***
13 grudnia
Wojciech Łazarek
Jako mały dzieciak znałem właściwie dwóch trenerów: Piechniczka i Łazarka. Ten pierwszy wiadomo, kadra, Mundial 82 (mgliście)i Mundial 86 (boleśnie). Ten drugi – trener Lecha w złotych czasach, gdy drużyna Kolejorza walczyła w naszym kraju o najwyższe cele (i je zdobywała) a nawet pograła jak równi z równym z samym Liverpoolem.
W sumie 4 sezony w Lechu (2 tytułu mistrzowskie) a w Poznaniu sentyment za nim był zawsze. Trener starej daty, z czasów, gdy w piłce nożnej było mniej pieniędzy, mniej pierdolca i może więcej serca, a na pewno gorzały.
Odpoczywaj w spokoju Trenerze!
***
13 grudnia
Lech Konopiński
– I kolejna strata w poznańskim środowisku. Autor. I znów, jako dziecko byłem wychowany na jego tekstach i miałem wrażenie, że to jeden z autorów dla dzieci na równi z Brzechwą czy Tuwimem. W mojej rodzinie darzony był dużą estymą. Dziękuję Panie Lechu za wszystkie dobre chwile w dzieciństwie, w magii Pana wierszy i rymowanek.
– Był blisko związany z Jantarami. Kukulską. Pisał teksty dla Krawczyka i Eleni. I to już miało wymiar ogólnopolski.
– Pacholęciem będąc byłem z związany z Lechem za sprawą gwary poznańskiej, doszło nawet do kilkukrotnej kolaboracji, gdzie pisał dla mnie teksty a ja je wygłaszałem.
Poznaniacy mogą kojarzyć jego piosenki śpiewane po poznańsku przez Kapelę zza winkla. Najfajniejszy tekst jaki mi napisał to był ten o wuju Lechu który miał kopę lot świętować w auli UAM, szło to jakoś tak:
Jak ino wuja Lechu rozgłosił, że bydzie kope lot w auli uniwersyteckiej świńcił to tylko ta wiara sie nie chichrała co miała na sznupie zajady
kumple wuja blubrali że kejter z kulawą girą na ten jego jubel nie przyńdzie, ady kogo mają oglundać? Kakra? Siwusa? Co już som na księżą obore szypycuje? Ady idź mi lołs wuja! – dodoł jeden z przyjacieli od berbeli…
Lechu był poetą i jego język, jego gwara była odrobinę subtelniejsza niż teksty Strugarka(wuja Ceśku) czy Kubla (Stary Marych), lubiłem ją. Była bardziej przystępna i zrozumiała nawet dla ludzi spoza poznańskiego/wielkopolskiego środowiska.
To już drugi ważny w moim życiu Lech – TAM.
***
13 grudnia
Zofia Merle
Aktorka drugoplanowa najlepszego okresu Barei. Co inne media też zauważają.
***
14 grudnia
Ewa Wanat
Dziennikarka radiowa i telewizyjna, była redaktor naczelna TOK FM i Polskiego Radia RDC.
***
14 grudnia
Florian Wiśniewski
Jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i przewodniczący Zakładowego Komitetu Strajkowego w Przedsiębiorstwie Robót Elektrycznych „Elektromontaż” w Gdańsku.
Chwała Bohaterom drugiego planu.
Chwała Elektromontażowi (na moim osiedlu też był).
***
20 grudnia
Elżbieta Sommer
Prezenterka Prognozy Pogody.
***
24 grudnia
Izabella Cywińska
Polska reżyser teatralna i telewizyjna, krytyk filmowa, dyrektor najważniejszych teatrów w Polsce, minister kultury i sztuki w rządzie Mazowieckiego.
I to tyle w tym roku. Do zobaczenia za 2 lata.
Redaktor Manitou
Bądź z nami! Podłącz się do naszego nadajnika!
A z zebranej listy 163 nazwisk – ogłaszamy trójkę Żywych Roku 2022.
Bareja Biblia Conrad Cybulski Diuna Dukaj Fantastyka religijna Gwiezdne Wojny Historia Horror Houellebecq Huberath Jęczmyk Kloss Kobiety lektury Lem Linda Masterton Mickiewicz Miś Niemcy Nowak Parowski political fiction Postapo Romantyzm Rosja Sapkowski Seriale Sienkiewicz Simmons Strugaccy Stuhr Szyda Słowacki Tolkien Twardoch Twin Peaks Tym Ukraina Vonnegut Wojna Ziemkiewicz Żuławski